HALI SEÇMENİN İPUÇLARI

İSKANDİNAV HALI

İskandinav Kilim

Kuzeyin çağdaş ve cool tasarımları kadar, geleneksel dokularına da hayranız. Özellikle de söz konusu halı seçimi olduğunda. Pastel tonlar, retro geometrik desenler ve doğal iplikler, sıcacık, yaşam dolu bir atmosfer yaratıyor. Sıkı ve tok dokuma sayesinde yaz-kış kullanılabiliyor. Trendleri en önden takip ediyorsanız, bu kilimlere yer açın

Oval Form

Halıyı, büyük mobilyalar gibi ana unsur olarak kullanmayı sevenler, oval modellerle tanışmalı! ‘Cut-out’ detaylarıyla şık ve özgün bir görünüme sahip olan halılar, sezonun gözdelerinden. Yemek odasında yuvarlak masa altında, salonda L koltuk önünde düşünebilirsiniz. Bu tasarımlar, dekorasyona halıdan başlamanıza neden olacak.

OVAL FORM
KADİFE PARLAKLIĞI

Kadife Parlaklığı

Ton-sür-ton dekorasyonda biraz ışıltıya ne dersiniz? Kadife görünümlü halılar, ışığı yansıtan dokularıyla zemine hafif bir parıltı katıyor. ‘Belli belirsiz’ gösterişi, yumuşacık dokusu ve kendinden desenli tasarımıyla zengin bir görünüme sahip. Salonun en gözde bölümünde yer almayı hak ediyor.

Yapay Post

Bu modeli, halıdan ziyade dekoratif bir parça gibi düşünebilirsiniz. Tüm alanı kaplamasa da atmosferin tamamına sıcaklık yayan bir unsur. Dağ evini şehre getiren chalet stilinin şömine başı kahramanı; Danimarka’nın sert kışında doğan hygge tarzının yumuşacık bir parçası… Yapay postlar, bir berjer, sehpa ve kitaplıktan oluşan özel köşelerde, sallanan sandalye önünde yer almaya hazır! Dekorasyonu bir üst seviyeye taşımak isterseniz halı üzerine halı stilini postlarla deneyebilirsiniz.

YAPAY POST
TROPİK ETKİ

Tropik Etki

Yaprakların sadece yazın ortaya çıktığı zamanlar geride kaldı. Ortama ferahlık, dinginlik katan yeşil bitki desenleri artık her mevsimin favorisi. Nötr büyük mobilyaların yanına karakterli bir halı seçmek isteyenlere ısrarla öneriyoruz. Bu modelleri serdiğiniz anda, pozitif duygular evinizi saracak.

Ünlü Zigzag

Sezonun gerçek yıldızıyla tanışmaya hazır mısınız? Karşınızda zigzag desenli el dokuması yün halı! Yaşayan, rahat, huzurlu ama bir o kadar iddialı ve yenilikçi bir ev düşünün. İşte bu halı, o evin baş kahramanı. Siyah-beyaz ve naturel tonlarla dokunan zigzaglar, yaşam alanında merkeze alınıyor. Çoğunlukla rahat bir koltuk önünde, modern mermer sehpalarla…

ÜNLÜ ZİGZAG

Monokrom

Siyah ve beyaz, halıda hiç bu kadar popüler olmamıştı. Ta ki, monokrom çizgiler iki sezon önce yükselişe geçene kadar. En çok genç ruhlu evlere yakışan bu model, sportif bir köşe koltukla cool ve iddialı görünüyor!

MONOKROM

Alana Göre Halı Seçmenin İpuçları

Oturma Alanı

– Halıyı koltuk takımıyla simetrik yerleştirin.

– Odanın şekli kareyse oval ya da kare bir halı, mimari dikdörtgense dikdörtgen halı ideal.

– Koltuklarınız yüksek ayaklıysa, halıyı koltuğun altına doğru uzatabilirsiniz. Ön ve arka ayakların tam ortasında bitmeli. Az desenli, nötr renkleri seviyorsanız, geniş bir salonunuz varsa tüm koltukları kapsayacak büyük bir ebatlar bir halı da seçebilirsiniz.

– Koltuğunuz kısa ayaklı ya da yerle hemzemin bir tasarıma sahipse, halının boyutu küçük olmalı ve koltukla arasında 20-30 cm boşluk kalmalı.

– Köşe koltuğa göre halı seçiminde koltuğun uzun kenarının boyutu önemli. Geniş bir koltuk önündeki halı, dinlenme modülünün altına girmeden bitebilir. Fakat küçük bir köşeniz varsa, halı dinlenme modülünü ortadan kesmeli ya da tüm modüllerin altına uzanmalı.

 

Yemek Odası

– Kare mi dikdörtgen mi yoksa oval mi? Halı şeklinin seçimi, tıpkı oturma alanında olduğu gibi…

Masaya ve alana bağlı olarak karar vermelisiniz.

– Halı, sandalyelerin açık pozisyonda kapladığı alana göre, sandalyeleri kapsayacak şekilde seçilmeli.

 

Yatak Odası

– Yatak odasında, yatağın pozisyonuna göre karar vermelisiniz. Yatağın bir tarafı duvarla bitişikse, odanın boş alanlarına göre en fazla iki küçük halı kullanmalısınız. Eğer yatak, odanın ortasındaysa halı da ayakları ortalayarak simetrik bir açıyla yerleştirilmeli.

BENZER YAZILAR

ZEMİNE GÖRE MOBİLYA SEÇİMİ NASIL OLMALI?


1- Açık Renk Zemin Sıklıkla küçük mekanları daha geniş göstermek için tercih edilen açık renk zemin seçenekleri çoğu zaman başarılı sonuçlar verir. Eğer evinizde modern bir keyif köşesi tasarlamak istiyor ama alanın darlığından şikayetçiyseniz, açık meşe tonlarında uzun parke zemin seçmeli ve mobilya tercihinizi açık tonlardan yana kullanmalısınız. 2- Soğuk Tonlar Salondaki en önemli unsur, eşyaların birbirleri ile olan uyumudur. Dekorasyonda renk uyumu için; halının, duvar renginin, mobilyaların ve aksesuarların birbirlerini tamamlamaları gerekir. Tüm bunları göz önüne aldığımızda soğuk tonlar hoşunuza gidiyorsa, son yılların en çok tercih edilen modellerinden biri olan eskitilmiş gri rabıta parke seçeneği tam da stilinizin mihenk taşını oluşturan zemin olacaktır. 3- Sıcak ve Doğal Detaylar Ahşabın ve doğal ağaç kaplama mobilyaların verdiği samimi etkiyi dekorasyonda kullanılan çoğu malzeme ne yazık ki veremiyor. Özellikle tona ton uygulanan iç mekan kombinlerinde ahşabın açık ve koyu tonlarını bir arada kullanarak harika sonuçlar elde edebilirsiniz. 4- Kızıl ve Etnik Ahşabın ısıtan etkisinden bahsetmişken kızıl tonların etnik temalı dizaynlarla nasıl şık bir birliktelik oluşturduğuna değinmemek olmaz. Özellikle cozy denilen stilde tercih edilen kızıl ahşap parkeler, geniş konforlu kanepeler ve doğal ağaç kaplama tamamlayıcı sehpa veya tekli koltuklarla son derece samimi bir mekan tasarlamanıza yardımcı oluyor. 5- Duvar ve Zemin Uyumu Konumuz, zemine göre mobilya seçmek olsa da mekanın ana hatlarını oluşturan duvarları unutmak olmaz. Evi yenilemeye başlarken ilk başvurulan yerlerden olan duvarınızı, zemine kontrast tonlarda boyayarak veya benzer tonda duvar kağıdı kullanarak dengeli bir uyum yakalamanız mümkün.
KÖŞE KOMBİNİ YAPARKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?


– İlk adımda duvarların renginde karar verilmeli. Seçeceğiniz köşe ne renk olursa olsun duvarlarda nötr renkler tercih ederseniz mobilya ve aksesuarlar daha ön planda olur. – Yaşam alanınız ortalama bir salondan ufaksa, zeminde rabıta parke yani uzun ve geniş kesimli olan modellerden seçmelisiniz. Özellikle açık meşe renginde olanlar mekana büyük ölçüde derinlik katıyor. – Aksesuar seçiminde zemine uyumlu açık ahşap detaylı parçalar tercih ederek şık bit bütünlük yakalamak mümkün. -Aksesuarlardan bahsetmişken, onların da kendi içinde dengeli bir uyum içinde olması daha sonra yapacağınız yer değişikliklerinde size kolaylık sağlayacaktır. – En temel parça olan köşe koltuk tercihinizde ise desenli modeller yerine düz renkteki modern tasarımlara başvurmalısınız. Bu sayede sehpa, abajur ve tamamlayıcı diğer parçaların seçiminde oldukça özgür olursunuz.
KÜÇÜK DETAYLARI NASIL ÖNE ÇIKARABİLİRİM?


Sandalyenizi Özelleştirin Uzun uzun oturduğunuz çalışma sandalyesine ya da okuma koltuğuna ayrıcalık tanıma zamanı! Üzerine hem sizi hem ortamı ısıtacak bir post atmaya ne dersiniz? Kontrast tonlarda bir kırlent de seçmelisiniz. Etnik İskandinav desenleri bu sıralar çok popüler. Bitkiler Ahşaba Kavuşsun! Doğayla arasına mesafe koymak istemeyen ev sahipleri için; ahşap mobilyalar, bitkilerle buluşuyor. Ortaya minimal bir orman mizanseni çıkıyor. Yemek bölümünde kolayca uygulayabileceğiniz bu senaryo için ihtiyacınız olan, doğal dokulu ferah duvarlar, ham ahşap renklerinde bir masa ve büyük bitkiler. Biraz Heyecan Sonbahar denilince enerjiniz düşmesin. Hava değişiminde bolca C vitaminine ihtiyaç var! Vizon, ekru, gri gibi soft renklerin üzerinde muhteşem duran turuncu detaylara yer açın. Koltuk şalı, kırlent, masa örtüsü, peçete gibi ayrıntılar ve bir sepet dolusu mandalinayla her köşeye heyecan katın! Cesur Yürek Cüretkar seçimlerle evin tüm havasını değiştirmek mi? Neden olmasın? Baskın renkleri evin odak noktasında büyük mobilyalarda da kullanabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken; tamamlayıcı eşyalar ve duvarlarda sakin seçimler yapmak. Sembolik Detaylar Birkaç mumlukta yan yana küçük balkabakları ve mumlar kullanabilirsiniz. Cam vazolarda günebakanları da unutmamak gerek. Loş sarı sıcak ışıkta, ruhunuza iyi gelecek!
10 ADIMDA ORTA SEHPA SEÇİMİ!


1- İlk olarak orta sehpanın ebatı ve materyaline karar verin. Sehpanın uzunluğu, en fazla arkasındaki koltuğun üçte ikisi kadar olmalı. Son zamanlarda yükselişe geçen modern tasarımlı mermerler şıklığın altını çizmek için ideal. Daha sıcak ve samimi bir ortam istiyorsanız ahşap sehpaları tercih edebilirsiniz. Akçaağaç, meşe ya da ceviz, koltuğun ayaklarına ve diğer mobilyalara göre belirlemelisiniz. 2- Dekoratif seçiminde, birkaç objeyi bir araya getireceğinizi düşünerek düz, yalın hatlar ve oval çizgiler kullanabilirsiniz. Girintili çıkıntılı formlara ve detaylı objelere daha az yer vermelisiniz. 3- Modern dekoratiflerde gri, siyah, beyaz, taş rengi, kum beji gibi natürel tonlar öne çıkıyor. Işığı yansıtan şık seçimler için altın sarısı ve gümüş tonları ideal. Sonbaharın vazgeçilmezi ise kızıl, turuncu ve sarılar. 4- Desen kullanımında, çiçekler, kuşlar romantik figürler az ve öz olmalı. Çizgileri ve grafikleri karıştırmaktan korkmayın, farklı desenleri bir araya getirmek sezonun en havalı hareketi. 5- Bitkisiz olmaz! Sehpa üzerindeki canlılık ve doğallık evin tüm enerjisini değiştirir! Küçük saksı içinde yeşil yapraklı bitki, sukulent ya da kaktüs kullanabilirsiniz. Daha romantik bir tablo için mevsim çiçeklerini şeffaf vazoya yerleştirmek harika fikir. Mesela; günebakanlar! Küçük balkabaklarıyla birlikte mükemmel görünüyorlar. Sık değişim yapamıyorsanız bir ipucu; su dolu vazo içinde devetabanı gibi büyük yapraklı dallar yaklaşık bir ay diri kalıyor. Ayrıca canlı çiçekler yerine kuru dal, bambu, buğday başakları, pamuklar da revaçta. 6- ‘Centerpiece’ denilen tepsi ve sepetlerin içine mini kombinler yaparken de seçici olmak gerek. İlk olarak küçük birkaç kitap sığdırmayı deneyin. Kitapların üzerine karakterinizi yansıtan kişisel bir obje yerleştirin. Soyut ya da doğayı betimleyen bir figür olabilir. Biri uzun, diğeri kısa iki mumu yan yana koyun. Daha yüksek olması için modern şamdanlar deneyebilirsiniz. Saksı ya da vazonuzu da yerleştirince esas öğeler tamam! Eğer kitapları ya da vazoyu tepsi dışında kullanırsanız, farklı duyulara hitap edecek birkaç öğeye daha şans tanıyabilirsiniz. Şık bir şişede karakterli esansların karışımı, kozalak ya da kuru dal detayları romantik duyguları uyandırır. Ama şüphesiz herkesi mutlu edecek parça; çikolata dolu bir kase olacaktır. 7- Kombin yaparken asimetrik düzenlemeler deneyin. Objeleri sehpanın tam ortasına koymak yerine üçe-iki oranına göre yerleştirin. 8- Mis gibi dekorasyon için limon, portakal ve yeşil elmaları göz önüne almaya ne dersiniz? Sehpa üzerindeki objelerden sıkıldığınızda ya da ferahlığı aradığınızda büyük bir sepet, ahşap kutu ya da geniş cam vazo içine en sevdiklerinizi yerleştirin. Sonuçta mevsim turunçgillerin! 9- Sehpanın üzerinde anı yaşatmaya devam edin! Nasıl mı? Lezzetli kurabiyeler, yarım kalmış bir kahve ve o ayın dergilerinden birkaçıyla. 10- Ve son kural; her an göz önünde duran, evin odağına aldığınız her parçayı çok sevin!